Ból szyi, ból karku, ból ramion. Rehabilitacja Sandomierz.

Boli mnie kark

Mam zmęczone ramiona

Czuję ból z tyłu głowy i dyskomfort w trakcie pracy

Oraz wiele innych określeń... To często słyszę od swoich pacjentów zgłaszających się na fizjoterapię. Ból szyi i karku to przypadłość która w pewnym momencie życia dotyka każdego. Jak temu zapobiegać i co jest przyczyną? Czy poprzez odpowiednie działania z zakresu fizjoterapii pozbędziesz się bólu? Dowiedz się o czym warto wiedzieć jeśli czujesz ból szyi lub ramion. Skuteczna fizjoterapia to często najlepsze rozwiązanie!

PO PIERWSZE O KTÓRE MIĘŚNIE CHODZI? REHABILITACJA SANDOMIERZ.

O dźwigacz łopatki oraz czworoboczny szyi a także mniej znane mięśnie podpotyliczne . Tak, to dokładnie te mięśnie które tak często bolą. Zatrzymajmy się na chwilę przy anatomii mięśnia czworobocznego szyi oraz  dźwigacza łopatki. Biorąc pod uwagę możliwości jakie mamy na siłowni to właśnie z tymi mięśniami należy pracować.

Mięsień czworoboczny to mięsień pełniący istotne funkcje, znajdujący się między potylicą, wyrostkami kolczystymi kręgów piersiowych, wyrostkiem barkowym. Nadmiernie „używany” zaczyna boleć i to zupełnie normalne ponieważ każdy z naszych mięśni nadmiernie obciążany po pewnym czasie da o sobie znać. Czworoboczny składa się z 3 aktonów/części pełniących inne funkcje.

Wyróżniamy część zstępująca, poprzeczną oraz wstępującą. Cześć zstępująca znajduje się zaraz na samej szyi i odpowiada za ruch wznosu ramion. Część poprzeczna to część która zbliża brzegi przyśrodkowe łopatek do kręgosłupa. Znajduje się na wysokości odcinka piersiowego kręgosłupa. Część wstępująca natomiast odpowiada za ruch obniżania obręczy ramiennej. 

Dźwigacz łopatki. Tak samo „problematyczny” jak mięsień czworoboczny. Również nadmiernie używany w życiu codziennym. Jest to mięsień który współpracuje z częścią zstępująca czworobocznego. Główną funkcją „dźwigacza” jest unoszenie łopatki przez co wpływa bezpośrednio na kondycję całej obręczy ramiennej. Nieprawidłowo ułożona łopatka powoduje występowanie bólu oraz może przyczyniać się do łapania kontuzji z racji zdestabilizowanej pozycji.

PRZYCZYNY BÓLU SZYI I KARKU TO? FIZJOTERAPIA SANDOMIERZ.

Praca, stres, wady postawy, nieprawidłowy cykl oddechowy, intensywne treningi. To wszystko po pewnym czasie może przyczynić się do pojawienia objawów bólowych, dyskomfortu, ograniczenia ruchomości. Warto zatem pamiętać o profilaktyce w której skład powinny wchodzić elementy takie jak:

  • odpowiedni zestaw ćwiczeń wzmacniających mięsień
  •  zestaw ćwiczeń rozciągających
  • współpraca z fizjoterapeutą
  • zmiana negatywnie wpływających nawyków
  • poprawa ergonomii pracy
  • eliminacja wad postawy 
  • nauka prawidłowego oddychania

Nadmierne napięcie mięśni czworobocznych a dokładniej ich części zstępującej oraz dźwigacza łopatki bezpośrednio wpływa na ustawienie obręczy ramiennej ta natomiast na ustawienie tułowia oraz kręgosłupa, kręgosłup na ustawienie miednicy a ta na kończyny dolne. Reakcja łańcuchowa jak widać jest złożona a brak reakcji na objawy bólowe może pociągać za sobą wiele negatywnych konsekwencji.

ANALIZA, TESTY, ĆWICZENIA. SPRAWDŹ RUCHOMOŚĆ SWOJEGO ODCINKA SZYJNEGO.

W pierwszej kolejności analizę należy zacząć od sprawdzenia zakresów ruchomości. Zgięcie, wyprost, zgięcia boczne oraz ruchu rotacyjne. W trakcie wykonywania tego typu ruchów pamiętaj by mieć zaciśnięte szczęki (zwłaszcza przy wyproście głowy). Porównaj stronę prawą do strony lewej. Nagraj krótki filmik video i porównaj „jakość” ruchu. Te szybkie i łatwe testy pokażą Ci Twoje ograniczenia ruchomości. UWAGA! Pamiętaj by ruchów nie wykonywać „na siłę”. Co to znaczy? Nie unoś ramion, nie skręcaj tułowia, nie wyginaj nadmiernie odcinka lędźwiowego w trakcie wyprostu głowy.

Gdy już wiesz z którymi ruchami masz problem zacznij działać. Pamiętaj że mięśnie należy jednocześnie wzmacniać oraz rozluźniać. Oczywiście w przypadku nadmiernie napiętych, skróconych mięśni Twoje działania powinny skupiać się na ich rozluźnianiu aniżeli dodatkowym obciążaniu.

BÓL SZYI I KARKU A ĆWICZENIA ROZCIĄGAJĄCE. TO PRZYNOSI ULGĘ. 

W tym artykule skoncentruje się na działaniach mających na celu rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie. Czego potrzebujesz? Piłeczek lacrosse, wałków typu duoball, ciężarków, maty oraz 15-20 minut 2 – 3 razy w tygodniu.

Zacznij od rolowania potylicy. W pozycji stojącej lub leżąc znajdź najtkliwszy punkt, miejsce które boli najbardziej. Postaraj się uciskać ten punkt w 2-3 około 60 sekundowych seriach. Z każdą mijająca sekundą powinieneś/nnaś czuć poprawę. Mięsień powinien robić się coraz „miększy” a ból powinien się zmniejszać. W tym ćwiczenia pracujesz głównie nad częścią zstępującą mięśnia czworobocznego oraz na dźwigaczu łopatki.

Kolejne ćwiczenia jakie dla Ciebie przygotowałem to rolowanie części poprzecznej m. czworobocznego. W przypadku bólu szyi i karku bardzo istotne aby mięsień czworoboczny potraktować całościowo. Przy użyciu rollera typu duoball roluj odcinek piersiowy kręgosłupa w 2-3 około 60 sekundowych seriach. Tak jak w przypadku potylicy ból powinien ustępować z każdą kolejną sekundą.

Kolejne dwa bardzo skuteczne ćwiczenia to rozciąganie karku i szyi w pozycji klęcznej oraz przy użyciu kettla, hantla lub innego ciężaru. W pozycji stojącej trzymając w jednej ręce obciążenie zegnij bocznie głowę (pamiętaj by nie unosić ramienia). „Znajdz” maksymalny zakres rozciągnięcia i utrzymuj go przez około 60 sekund. Wykonaj to ćwiczenie w 2-3 seriach na stronę. Drugie ćwiczenie w pozycji klęcznej również wykonaj w 2-3 60 sekundowych seriach. Pamiętaj że w tym ćwiczeniu efekt rozciągnięcia powinen być odczuwalny z tyłu karku.

UMÓW SWOJĄ WIZYTĘ JUŻ DZIŚ! REHABILITACJA SANDOMIERZ, UL. WOJSKA POLSKIEGO 12 LOK. 6. 

Pozostałe wpisy

Trener medyczny, fizjoterapeuta. Dlaczego to najlepszy wybór?
Rwa kulszowa a jej objawy i leczenie. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Ból stopy po lub w trakcie wysiłku fizycznego. Rehabilitacja Sandomierz.
Choroba Osgood Schlattera a fizjoterapia. Poznaj skuteczne metody leczenia.
Zapalenie kaletki podbarkowej a skuteczne metody fizjoterapii.
Osteofity. Dlaczego powstają i czym tak naprawdę są?
Suche igłowanie. Poznaj jedną z najskuteczniejszych metod fizjoterapii.
Ból głowy, szczęki, a mięsień żwacz. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Floss Banding. Poznaj kolejną, skuteczną technikę z zakresu fizjoterapii.
Shin Splints czyli ból przedniej części łydki. Poznaj skuteczną fizjoterapię.
Fizjoterapia Sandomierz. Gabinet prywatnej fizjoterapii w Sandomierzu.
Prywatna rehabilitacja Tarnobrzeg, Sandomierz, Stalowa Wola i okolice.
Mięśnie podpotyliczne. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Kinesiotaping, rehabilitacja Sandomierz. Poznaj kolejną, skuteczną formę fizjoterapii.
Ból szyi, ból karku, ból ramion. Rehabilitacja Sandomierz.
Wady postawy a ćwiczenia. Prywatna rehabilitacja Sandomierz.
Masaż jako rozwiązanie wielu problemów. Rehabilitacja Sandomierz, Stalowa Wola, Tarnobrzeg.
Rehabilitacja Tarnobrzeg. Kiedy Twoje ciało potrzebuje masażu?
Ból kolana a boczne przyparcie rzepki. Objawy, przyczyny, leczenie. Rehabilitacja Sandomierz.
Terapia wisceralna a jej wpływ na odporność. Dowiedz się w jaki sposób pomoże Ci fizjoterapia.
Rehabilitacja Sandomierz. Zapalenie gęsiej stopki czyli ból przyśrodkowej części stawu kolanowego.