Shin Splints czyli ból przedniej części łydki. Poznaj skuteczną fizjoterapię.

Większość biegowych kontuzji to ból nogi po stronie tylnej lub bocznej. Zapalenie pasma biodrowo piszczelowego, zapalenie ścięgna Achillesa, nadwyrężenie grupy kulszowo goleniowej. Tak jak wcześniej wspomniałem te kontuzje dotyczą bocznej lub tylnej części uda. A co z przodem nóg? Czy często cierpimy z powodu nadwyrężenia mięśnia czworogłowego? Nie, to nie ten segment, musimy popatrzeć trochę niżej. A dokładniej na przednią część podudzia czyli naszą łydkę.

Shin Splints to kontuzja podudzia. Dokładniej przedniej części łydki. Ból pojawia się zaraz przy krawędzi kości piszczelowej. Tej kości która jest łatwo wyczuwalna na przedniej części naszej łydki. Dlaczego akurat tam? Ponieważ ta kontuzja dotyczy bezpośrednio mięśnia piszczelowego przedniego a także mięśnia strzałkowego długiego które wspólnie tworzą strzemię ścięgniste stopy i tym samym są mięśniami antagonistycznymi. Ból może pojawiać się w wyniku nadwyrężenia mięśnia piszczelowego przedniego ale może też być wynikiem dysbalansu napięciowego pomiędzy m. piszczelowym przednim a m. strzałkowym długim.

GDZIE DOKŁADNIE ZNAJDUJĄ SIĘ TE MIĘŚNIE?

Zajmijmy się anatomią mięśnia piszczelowego przedniego oraz mięśnia strzałkowego długiego dla lepszego zrozumienia tematu Shin Splints. To dwa bardzo istotne, zależne od siebie mięśnie działające antagonistycznie. Co to znaczy? Długość, siła skurczu, wydolność mięśnia piszczelowego przedniego jest zależna od tych samych parametrów mięśnia strzałkowego długiego.

Mięsień piszczelowy przedni jest mięśniem rozciągającym się wzdłuż kości piszczelowej i stanowi mięśniowy przedział przednio-przyśrodkowy. Przyczep początkowy tego mięśnia to górna część kości piszczelowej dalej biegnąc wzdłuż kości piszczelowej przechodzi na powierzchnię podeszwową stopy.

Jego funkcją jest przede wszystkim grzbietowe zginanie stopy (główna przyczyna Shin Splints, przestymulowanie mięśnia). Dodatkowo odwraca stopę i ją przywodzi (ruch stopy w którym uwidacznia się część podeszwowa). Inaczej INWERSYJNE ustawienie stopy.

Mięsień strzałkowy długi jest mięśniem jest mięśniem zlokalizowanym po przednio bocznej części łydki (po stornie kości strzałkowej). Jego część górna rozpoczyna się na kłykciu bocznym kości piszczelowej, torebce połączenia piszczelowo-strzałkowego oraz głowie strzałki. Część dystalna (przyczep końcowy) ma początek na powięzi goleni, części tylnej i przedniej przegrody międzymięśniowej oraz powierzchni bocznej strzałki poniżej jej głowy.

Mięsień ten jest przede wszystkim zginaczem podeszwowym stopy (ruch wspięcia na palce). Jest więc mięśniem antagonistycznym dla mięśnia piszczelowego przedniego. Dodatkowo jest mięśniem (najsilniejszym w tej funkcji) nawracającym stopę. Ruch w którym uwidacznia się brzeg boczny stopy. Inaczej EWERSJA stopy. Dodatkowo odwodzi stopę.

JAK LECZYĆ SHIN SPLINTS I CO JEST ISTOTNE JEŚLI CHODZI O TRENING?

Oczywiście doskonale wiemy że lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie aniżeli leczenie kontuzji. To samo dotyczy kontuzji jaką jest shin splints. Co w takim razie możesz zrobić aby nie nabawić się tej kontuzji i co robić jeśli już ta kontuzja daje o sobie znać.

W pierwszej kolejności zatrzymajmy się na chwilę przy profilaktyce. Przede wszystkim dbałość o stopy i o równowagę napięciową między mięśniami piszczelowym przednim a strzałkowym długim. Po czym poznać że ich napięcie nie jest równe? M.in. po samym ułożeniu stopy. Jeśli stopa uciekać będzie w ustawienie płaskie a brzeg przyśrodkowy stopy będzie obniżony to świadczyć to będzie o osłabieniu m. piszczelowego przedniego.

W przypadku mocnego skrócenia rozcięgna podeszwowego i nadmiernego wydrążenia będziemy mieli sytuację która predysponuje m. piszczelowy przedni do nadmiernego napięcia. W takiej sytuacji również należy interweniować. Interwencja będzie jednak wyglądać w różny sposób. W pierwszej sytuacji będziemy wzmacniać piszczelowy przedni a w drugiej go rozluźniać ale zaraz do tego wrócę.

Kontynuując wątek dotyczący profilaktyki warto wspomnieć o treningu samego m. piszczelowego przedniego. Z reguły większość osób czy to biegających czy trenujących na siłowni zapomina o przedniej części podudzia koncentrując się jedynie na wzmacnianiu łydek. Nie jest to rażący błąd ale mimo wszystko warto zadbać również o przód podudzia.

Kolejny element profilaktyki to dbanie o elastyczność. Elastyczność każdej części łydki. Możemy to zrobić w bardzo prosty sposób a mianowicie poprzez zwykłe statyczne rozciąganie. Warto przed każdym biegiem czy to treningiem nóg rozgrzać w prawidłowy sposób nogi a po samym treningu zadbać o ich elastyczność.

W przypadku gdy już cierpimy z powodu shin splints warto skonsultować się z fizjoterapeutą który oceni stan stopy oraz podudzia. Dobierze odpowiednie ćwiczenia i wprowadzi elementy terapii manualnej. Oczywiście cały protokół postępowania fizjoterapeutycznego powinien być poparty odpowiednim działaniem treningowym. W przypadku shin splints bardzo dobre rezultaty osiąga się dzięki regularnemu kinesiotapingowi mięśnia piszczelowego przedniego.

CZUJESZ BÓL PRZEDNIEJ CZĘŚCI ŁYDKI? DUŻO BIEGASZ LUB UPRAWIASZ INNĄ DYSCYPLINĘ SPORTOWĄ? NIE CZEKAJ I UMÓW SWOJĄ WIZYTĘ JUŻ DZIŚ. FIZJOTERAPIA SANDOMIERZ UL. WOJSKA POLSKIEGO 12 LOK. 6. TWÓJ GABINET FIZJOTERAPII.

Pozostałe wpisy

Trener medyczny, fizjoterapeuta. Dlaczego to najlepszy wybór?
Rwa kulszowa a jej objawy i leczenie. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Ból stopy po lub w trakcie wysiłku fizycznego. Rehabilitacja Sandomierz.
Choroba Osgood Schlattera a fizjoterapia. Poznaj skuteczne metody leczenia.
Zapalenie kaletki podbarkowej a skuteczne metody fizjoterapii.
Osteofity. Dlaczego powstają i czym tak naprawdę są?
Suche igłowanie. Poznaj jedną z najskuteczniejszych metod fizjoterapii.
Ból głowy, szczęki, a mięsień żwacz. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Floss Banding. Poznaj kolejną, skuteczną technikę z zakresu fizjoterapii.
Shin Splints czyli ból przedniej części łydki. Poznaj skuteczną fizjoterapię.
Fizjoterapia Sandomierz. Gabinet prywatnej fizjoterapii w Sandomierzu.
Prywatna rehabilitacja Tarnobrzeg, Sandomierz, Stalowa Wola i okolice.
Mięśnie podpotyliczne. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Kinesiotaping, rehabilitacja Sandomierz. Poznaj kolejną, skuteczną formę fizjoterapii.
Ból szyi, ból karku, ból ramion. Rehabilitacja Sandomierz.
Wady postawy a ćwiczenia. Prywatna rehabilitacja Sandomierz.
Masaż jako rozwiązanie wielu problemów. Rehabilitacja Sandomierz, Stalowa Wola, Tarnobrzeg.
Rehabilitacja Tarnobrzeg. Kiedy Twoje ciało potrzebuje masażu?
Ból kolana a boczne przyparcie rzepki. Objawy, przyczyny, leczenie. Rehabilitacja Sandomierz.
Terapia wisceralna a jej wpływ na odporność. Dowiedz się w jaki sposób pomoże Ci fizjoterapia.
Rehabilitacja Sandomierz. Zapalenie gęsiej stopki czyli ból przyśrodkowej części stawu kolanowego.