Floss Banding. Poznaj kolejną, skuteczną technikę z zakresu fizjoterapii.

W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie czym jest sam Flossing? Zgodnie z angielską nomenklaturą „FLOSS” oznacza „opląt”. Sam floss banding można definiować jako owijanie lub oplatanie danej części ciała elastyczną taśmą „floss band”. W jakim celu? W celu wywołania miejscowej kompresji tkanek.

Kto jest twórcą flossing’u? Metoda ta została opracowana przez amerykańskiego fizjoterapeutę dr Kelly Starret’a w 2013 roku w San Francisco. Swoją metodę a także inne ćwiczenia poprawiające mobilność oraz stabilność opisał szeroko w książce „Bądź sprawny jak lampart”. Książka swego czasu była hitem wśród trenerów personalnych oraz fizjoterapeutów prowadzących trening personalne z klientami w fitness klubach.

NA CZYM POLEGA FLOSS BANDING I JAKIE JEST GŁÓWNE ZAŁOŻENIE FLOSSINGU?

Tak naprawdę najważniejszym zjawiskiem dotyczącym flossingu jest kompresja tkanek. Kompresja wywołana przez taśmę powoduje wzrost ciśnienia w tkankach znajdujących się bezpośrednio pod taśmą. Dzięki kompresji możemy pracować z różnymi kontuzjami a także ograniczeniami ruchomości. Efekty floss banding’u zauważalne są niemal natychmiast po zakończonym zabiegu.

Floss banding będzie powodował:

  • Zmniejszenia obrzęków
  • Poprawę ruchomości blizn i „zrostów”
  • Floss banding stymuluje mechanoreceptory –  bramkowa teoria bólu Ronalda Melzacka
  • Przekrwienie tkanek
  • Poprawę mobilności skóry, powięzi oraz mięśni
  • Będzie poprawiać percepcje ruchu

JAKIE SĄ EFEKTY KOMPRESJI?

Efekty kompresji to przede wszystkim przyśpieszenie leczenia ostrych urazów. Należy jednak pamiętać że w fazie ostrej nie można zbyt długo kompresować tkanek? Co to dokładnie oznacza? W fazie ostrej flossowanie nie powinno przekraczać 2 minut a rozciągnięcie taśmy nie powinno stanowić 100% a około 50-60% po czym należy sprawdzić reakcję pacjenta.

Kolejnym pozytywnym efektem kompresji w przypadku floss banding’u jest działanie przeciwbólowe. Floss banding wpływa w pozytywny sposób na mechanoreceptory. Receptory odpowiedzialne za odbieranie bodźców z wnętrza ciała oraz kończyn. Są one zlokalizowane w stawach, ścięgnach oraz mięśniach.

Floss banding przyśpiesza również regenerację tkanek poprzez uruchomienie pompy mięśniowej i odprowadzanie wysięku o odczynie zapalnym. Doskonale wiemy ze przy np.: skręceniach bardzo istotne jest by ruszać nogą. Jej unieruchomienie uniemożliwia odprowadzenie zebranego płynu stawowego o odczynie zapalnym. Flossing zdecydowanie ułatwia kwestie związaną z odprowadzeniem płynu jednocześnie zmniejszając obrzęk tym samym dając więcej swobody tkankom.

Flossing zwiększa mobilność tkanek miękkich. Już wielokrotnie przekonałem się o skuteczności tej metody. Jest ona najlepsza jeśli chodzi o dostępne narzędzia w fitness klubach. Nic tak nie poprawia mobilności jak flossing. Oczywiście warto tę metodę wspomagać innymi działaniami takimi jak rozciąganie lub rolowanie.

PRZECIWWSKAZANIA DO FLOSSINGU?

Oczywiście floss banding ma swoje przeciwwskazania jak każda metoda. Warto o tym pamiętać i brać pod uwagę to co mówi do nas pacjent i o czym poinformuje nas w trakcie wywiadu który powinniśmy wykonać przed samym flossowaniem.

Przeciwwskazania to:

  • Ostre zapalenie przez zakażenie bakteryjne
  • Alergia na lateks
  • Zakrzepica – tutaj najlepiej wykonać USG
  • Półpasiec
  • Łuszczyca
  • Niewydolność serca
  • Podejrzenie nowotworu
  • Odmowa leczenia przez pacjenta
  • Złamania i pęknięcia kości
  • Podeszły wiek – duże ryzyko osteoporozy
  • Choroby tętnic obwodowych
  • Stosowanie leków przeciwzakrzepowych
  • Duże pęcherze skórne
  • Ekstremalne obrzęki limfatyczne
  • Omdlenia
  • Otwarte rany oraz inne…

Oczywiście wszystko zależy od pacjenta i jego ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Niemniej jednak niech łatwość tego zabiegu nie uśpi w Tobie czujności. Wywiad z pacjentem to sprawa kluczowa przed każdym zabiegiem fizjoterapeutycznym lub treningiem.

JAK POWINNA WYGLĄDAĆ KONCEPCJA PRACY Z FLOSSINGIEM?

Jak każda metoda terapeutyczna flossing również posiada swój schemat i koncepcje pracy której warto się trzymać by w pełni wykorzystać tą metodę. Koncepcja pracy z taśmą wygląda w następujący sposób i zawiera 4 główne składowe:

FIND IT –> FLOSS IT –> ACTIVATE IT –> PRACTICE IT 

Przestrzegając tego protokołu masz pewność że w prawidłowy sposób ocenisz tkanki i przeprowadzisz w prawidłowy sposób terapię. FIND IT polega na badaniu i ocenie tkanek. Oczywiście do badania wykorzystuje się szereg różnego rodzaju testów. FLOSS IT polega na owinięciu tkanek taśmą. Oczywiście należy pamiętać o kilku istotnych zasadach: nie należy doprowadzać do bólu u pacjenta, z reguły należy flossować kończynę od jej części dystalnej, siła naciągnięcia taśmy powinna wynosić 20-80% w normalnym stanie tkanek a w przypadku techniki drenażowej 10%.

Kolejne dwie fazy czyli ACTIVATE IT  i PRACTICE IT. Faza ACTIVATE IT polega na uruchomieniu danego segmentu z którym pracujemy. Warto w tym momencie wprowadzić: ruchy izolowane, mobilizacje z ruchem, rozciąganie z zablokowaniem, automobilizacje a także jeśli to możliwe pracę w pełnym zakresie ruchu. Ostatnia faza PRACTICE IT polega na przećwiczeniu różnego rodzaju technik zarówno z taśmą jak i po bezpośrednim zdjęciu jej z ciała. Polegać to będzie na działaniach z zakresu treningu funkcjonalnego czy zwinnościowego.

Oczywiście po wykonaniu tego schematu dokonujemy oceny. Ponowna ocena czyli faza RE-TEST pozwoli nam ocenić skuteczność terapii i pokaże wypracowany efekt.

Pozostałe wpisy

Trener medyczny, fizjoterapeuta. Dlaczego to najlepszy wybór?
Rwa kulszowa a jej objawy i leczenie. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Ból stopy po lub w trakcie wysiłku fizycznego. Rehabilitacja Sandomierz.
Choroba Osgood Schlattera a fizjoterapia. Poznaj skuteczne metody leczenia.
Zapalenie kaletki podbarkowej a skuteczne metody fizjoterapii.
Osteofity. Dlaczego powstają i czym tak naprawdę są?
Suche igłowanie. Poznaj jedną z najskuteczniejszych metod fizjoterapii.
Ból głowy, szczęki, a mięsień żwacz. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Floss Banding. Poznaj kolejną, skuteczną technikę z zakresu fizjoterapii.
Shin Splints czyli ból przedniej części łydki. Poznaj skuteczną fizjoterapię.
Fizjoterapia Sandomierz. Gabinet prywatnej fizjoterapii w Sandomierzu.
Prywatna rehabilitacja Tarnobrzeg, Sandomierz, Stalowa Wola i okolice.
Mięśnie podpotyliczne. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Kinesiotaping, rehabilitacja Sandomierz. Poznaj kolejną, skuteczną formę fizjoterapii.
Ból szyi, ból karku, ból ramion. Rehabilitacja Sandomierz.
Wady postawy a ćwiczenia. Prywatna rehabilitacja Sandomierz.
Masaż jako rozwiązanie wielu problemów. Rehabilitacja Sandomierz, Stalowa Wola, Tarnobrzeg.
Rehabilitacja Tarnobrzeg. Kiedy Twoje ciało potrzebuje masażu?
Ból kolana a boczne przyparcie rzepki. Objawy, przyczyny, leczenie. Rehabilitacja Sandomierz.
Terapia wisceralna a jej wpływ na odporność. Dowiedz się w jaki sposób pomoże Ci fizjoterapia.
Rehabilitacja Sandomierz. Zapalenie gęsiej stopki czyli ból przyśrodkowej części stawu kolanowego.