Suche igłowanie. Poznaj jedną z najskuteczniejszych metod fizjoterapii.

Dzisiejszy artykuł to wszystkie najistotniejsze informacje odnośnie zabiegu suchego igłowania. Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest suche igłowanie
  • Poznasz podstawowe różnice między suchym igłowaniem a akupunkturą
  • Jak przygotować się do zabiegu
  • Jakie są wskazania i przeciwwskazania do suchego igłowania
  • Jak wyglądają igły i czy są bezpieczne
  • Jak głęboko wkłuwa się igły w mięsień
  • Ile trwa zabieg i na jakiej zasadzie działa suche igłowanie
  • Objawy porządane i niepożądane w trakcie zabiegu oraz wiele innych…

CZYM JEST SUCHE IGŁOWANIE I DLACZEGO WARTO SKORZYSTAĆ Z TEJ FORMY TERAPII?

Suche igłowanie jest zabiegiem polegającym na użyciu cienkiej, nitkowatej igły w celu przebicia skóry i stymulacji leżących pod nią mięśniowo-powięziowych punktów spustowych tkanki łącznej i mięśni. Suche igłowanie stosuje się również w walce z bólem pracując z strukturami mięśniowo-nerowywmi a także w przypadku zdiagnozowania zaburzenia ruchomości danego segmentu ciała.

Igłowanie to tylko wbicie igły i nic więcej? Nic bardziej mylnego. Samo suche igłowanie możemy podzielić na cztery formy „pracy z igłą”. A więc wyróżniamy następujące techniki suchego igłowania:

  1. TDN: czyli suche igłowanie punktów spustowych
  2. IMS: pobudzenie wewnątrz mięśniowe
  3. IMT: wewnątrz mięśniowa terapia manualna
  4. KINETACORE: funkcjonalne suche igłowanie

W zależności od potrzeby a także na podstawie badania fizjoterapeuta wybiera odpowiednią formę suchego igłowania dla pacjenta. Czym charakteryzuje się każda z wyżej wymienionych metod?

  • Suche igłowanie punktów spustowych TDN. W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie szybko na pytanie czym są punkty spustowe. Niektórzy definiują w różny sposób punkty spustowe. Niemniej jednak wszystkie definicje są do siebie bardzo podobne i mówią o tym samym:

„Szczególny punkt na ciele, którego dotyk czy nacisk spowoduje ból” – (The American Heritage, Stedman’s Medical Dictionary)

„Wrażliwy obszar na ciele, który przy pobudzaniu wywoła reakcję w innej części ciała” – (Merriam-Webster’s Medical Dictionary, 2002 Merriam-Webster, Inc.)

„Punkty spustowe to ukryte, ogniskowe, nadwrażliwe punkty, umiejscowione w napiętej taśmie mięśni szkieletowych. Dają miejscowe objawy bólowe według określonego wzorca, często towarzysząc przewlekłym dolegliwościom układu mięśniowo-szkieletowego” – (Trigger Points: Diagnosis and Management David J. Alvarez, D.O., and Pamela G. Rockwell D.O., University od Michigan Medical School, Ann Arbor, Michigan)

Igłowanie punktów spustowych będzie więc polegać na bezpośredniej pracy z tymi punktami w celu ich likwidacji. Należy pamiętaj że każdy punkt spustowy będzie powodować nadmierne napięcie całych taśm mięśniowych. W przypadku opracowania takiego punktu efekt terapii widoczny i odczuwalny jest praktycznie natychmiast. Po zabiegu może jednak wystąpić bolesność tego punktu utrzymująca się do 2-3 dni po zabiegu.

  • Pobudzenie wewnątrz mięśniowe czyli IMS. Ten rodzaj suchego igłowania jest mało spotykaną formą terapii. To znaczy ta forma igłowania nie jest tak popularna jak praca z punktami spustowymi. Na czym więc będzie polegać pobudzenie wewnątrz mięśniowe? Polegać będzie na wbiciu igieł w mięsień z jednoczesną elektrostymulacją. Dzięki takiemu zabiegowi możemy pracować z daną grupą mięśniową a dokładniej dzięki zastosowaniu elektrostymulatora możemy wywoływać skurcze mięśnia.
  • Funkcjonalne suche igłowanie czyli KINETACORE. Niszowa technika która zbiera wszystkie techniki w całość. A dokładniej? Polega na likwidacji bólu oraz poprawie ruchomości danego segmentu ciała pacjenta.
  • IMT wewnątrz mięśniowa terapia manualna podobna do TDN. W przypadku IMT nie koncentrujemy się tylko i wyłącznie na pracy „lokalnej” ale wpływamy na cały dermatom.

Reasumując. Dzięki zabiegowi suchego igłowania uzyskujemy rozluźnienie oraz trwałą likwidację punktów spustowych dzięki czemu pozbywamy się bólu. Suche igłowanie w pozytywny sposób stymuluje również układ nerwowy. Jest to swoiste „zresetowanie” układu nerwowego przez igły. Oczywiście w zależności od potrzeb jak i okolicy pracuje się igłą w określony sposób co przedstawię w kolejnym akapicie „Kolejne, istotne techniki suchego igłowania to„.

KOLEJNE, ISTOTNE TECHNIKI SUCHEGO IGŁOWANIA TO?

Kolejne, zaawansowane techniki suchego igłowania to przede wszystkim:

  • Technika strukturalna
  • Reaktywna
  • Około strukturalna
  • Technika autonomiczna

Kiedy i dlaczego wybieramy daną technikę igłowania?

Zacznijmy od techniki strukturalnej. Jest to specyficzna technika suchego igłowania dająca natychmiastowe zmiany z powodu fizycznego zaburzenia włókien tkanki łącznej (mechaniczne uszkodzenie za pomocą igły). Tego rodzaju zmiany zapewniają zmianę przepływu bodźców aferentnych, które z kolei zmieniają przepływ eferentnych bodźców segmentalnych.

Podstawowe pytanie odnośnie tej techniki brzmi: „kiedy ją zastosować”? W przypadku bardzo mocno napiętych struktur mięśniowo-powięzowych a także w sytuacji gdy wyczuwamy palpacyjnie punkty spustowe. Dodatkowo ta technika znajduje zastosowanie w sytuacjach adaptacji na niepożądane przeciążenia lub w odpowiedzi na uraz, włączając w to operacje.

Czy ta technika jest bolesna? Tak, ta technika bywa bolesna ponieważ igła wbijana jest tak głęboko jak to tylko możliwe w celu wejścia w kontakt z jak największą ilością tkanki. Oczywiście takie działani przeprowadzane są pod ścisłą kontrolą fizjoterapeuty.

Technika około strukturalna. Nie jest to technika aż tak „agresywna” jak technika strukturalna. Jej główne działanie to wpływ na powieź ponieważ zmienia jej osmolowość, przewodnictwo oraz zwiększa odruch miofibroblastów.

Kiedy warto pracować techniką około strukturalną? W sytuacji gdy zaobserwujemy zmiany powięzi. Z reguły ta technika nie jest bolesna. Przynosi bardzo dobre rezultaty. Igłę wprowadzamy do momentu poczucia pierwszego oporu ze strony tkanek.

Pora na charakterystykę techniki reaktywnej. Kiedy? W momencie kiedy powierzchnia skóry wykracza ponad swój normalny obszar, w trakcie palpacji gdy napotkamy opór na powierzchni skóry a także po przebytych urazach.

Wykonanie wkłucia igły w technice reaktywnej jest bardzo powierzchowne. Igłę jedynie wbijamy nie wykonując żadnego oporu ani kompresji.

Ciekawe działanie techniki autonomicznej. Co dokładnie? Mimo iż wbijamy igłę w powierzchnie skóry to w i tak będziemy pracować z układem nerwowym. Ta technika znajduje zastosowanie w sytuacji gdy dochodzi do zmian na powierzchni skóry w wyniku długotrwałego neurofizjologicznego przeciążenia i zaburzenia w obrębie AUN.

Ta technika świetnie wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, pobudza włókna delta bezpośrednio wpływając na inhibitory interneuronów enkefalinergicznych w rogach grzbietowych.

PODSTAWOWE RÓŻNICE MIĘDZY SUCHYM IGŁOWANIEM A AKUPUNKTURĄ TO?

Po pierwsze akupunktura to zabieg oparty na diagnozie medycyny wschodniej. Technika suchego igłowania jest zabiegiem leczenia układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego w oparciu o wzorzec bólu pacjenta, dysfunkcji mięśniowej oraz innych objawów.

Działania z zakresu akupunktury wymagają przeszkolenia w zakresie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Terapia suchego igłowania  uzależniona jest od badania fizycznego pacjenta.

W akupunkturze igły są tylko jedną częścią leczenia dla terapeutów którzy pracują tradycyjną medycyną chińską. W przypadku suchego igłowania igła jest „narzędziem” docelowym. Fizjoterapeuta dodatkowo musi posiadać wiedzę z zakresu anatomii i diagnozy medycznej by wykonywać suche igłowanie. Jedyne podobieństwo może więc odnosić się do punktu A-Shi.

ILE TRWA ZABIEG SUCHEGO IGŁOWANIA I JAKIE SĄ OBJAWY?

Tak naprawdę to wszystko zależy od stanu pacjenta i techniki jaką wybierzemy. Opracowywanie punktu spustowego może trwać od 5 do 20 sekund. W przypadku mniej „agresywnego działania” może trwać od 10 do 30 – 40 minut.

W przypadku terapii igłami wiele zależy od reakcji pacjenta na igły oraz od progu bólu. Tak naprawdę by odczuć pozytywne skutki działania igieł nie trzeba wbijać ich bardzo głęboko w mięśnie. Już wcześniej wspomniałem że wbicie igieł to również stymulacja układu nerwowego. Wbite igły to swego rodzaju sygnał dla układu nerwowego mówiący o tym „że już pora rozluźnić daną okolicę”

Najgłębiej wbijane igły są w okolicy pośladka np.: mięsień gruszkowaty, mięsień czworoboczny lędźwi. Pozostałe grupy mięśniowe gdzie można głębiej wbić igłę to mięśnie ud i łydki, mięśnie rąk. Z racji dużej masy mięśniowej można wbić igłę na głębokość nawet 4-5 cm.

W trakcie samego zabiegu negatywnych i niepożądanym objawem jest piekący, palący ból w miejscu wbicia igły, zawroty głowy oraz mdłości, zbyt duży ból igłowanej okolicy. W takich sytuacjach fizjoterapeuta jest zobowiązany do zatrzymania zabiegu i wyciągnięcia igieł. Oczywiście w przypadku „palącego” miejsca warto poszukać takiego które nie będzie dawać takich objawów.

Pozytywnymi objawami w trakcie igłowanie jest uczucie ciepła, rozpierania a czasem nawet poruszania, pływania igieł. Dodatkowo w trakcie igłowania można zaobserwować rumień (zaczerwienienie skóry). Występowanie rumienia będzie świadczyć o tym że w igłowanej okolicy doszło do pożądanego przekrwienia.

WSKAZANIA I PRZECIWWSKAZANIA DO SUCHEGO IGŁOWANIA?

Zacznijmy od przeciwwskazań bezwzględnych a są nimi:

  • Przebyta radioterapia
  • Brak zgody pacjenta
  • Mocna skłonność do krwawień lub siniaków
  • Otwarte rany skóry
  • Ostra arytmia sercowa
  • Rozrusznik serca
  • Niewydolność zastawek serca

Przeciwwskazania względne:

  • Żylaki
  • Nowotwory złośliwe
  • Krwiaki
  • Ciąża (nie poleca się wykonywać suchego igłowania w okresie ciąży)
  • Infekcje
  • Niestabilna cukrzyca
  • Padaczka
  • Upośledzony układ odpornościowy

Wskazaniami natomiast będą dysfunkcje aparatu mięśniowo-powięziowego.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU SUCHEGO IGŁOWANIA?

Zastanawiasz się jak przygotować się do zabiegu suchego igłowania? Możliwe że Cię zaskoczę. Śmiało można powiedzieć że przed zabiegiem nie trzeba przygotowywać skóry w żaden specjalny sposób. Co to znaczy? Jedyny warunek jaki musi być spełniony to to aby skóra była czysta i nie uszkodzona.

Przed przystąpieniem do zabiegu suchego igłowania niektórzy pacjenci pytają czy muszą depilować okolicę która będzie igłowana np.: u mężczyzn łydki. Nie, nie ma takiej potrzeby. Włosy nie stanowią żadnej przeszkody. Kolejne pytanie dotyczy jedzenia i picia przed zabiegiem? Oczywiście w trakcie zabiegu schuego igłowania mogą występować różnego rodzaj reakcje w tym mdłości. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc zjedzenie posiłku jakiś czas przed zabiegiem.

Przychodząc na wizytę do fizjoterapeuty warto mieć że sobą sportowe, wygodne ubrania na przebranie typu krótkie spodenki, wygodny, sportowy t-shirt. Oczywiście często istnieje potrzeba zdjęcia ubrania np.: do igłowania odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Niemniej jednak zabieg suchego igłowania nigdy nie powinien i nie narusza komfortu pacjenta w trakcie zabiegu.

Reasumując. Aby skorzystać z zabiegu suchego igłowania nie trzeba przygotowywać się w specjalny sposób. Najważniejsze by fizjoterapeuta poinformował przed igłowaniem pacjenta o wskazaniach i przeciwwskazaniach do zabiegu, porozmawiał o historii urazu, dysfunkcji i wybrał odpowiednią metodę igłowania o czym napisałem w pierwszym akapicie artykułu „Czym jest suche igłowanie i dlaczego warto skorzystać z tej formy terapii”.

SKORZYSTAJ Z ZABIEGU SUCHEGO IGŁOWANIA I PRZEKONAJ SIĘ O JEGO SKUTECZNOŚCI. UMÓW SWOJĄ WIZYTĘ JUŻ DZIŚ. FIZJOTERAPIA SANDOMIERZ UL. WOJSKA POLSKIEGO 12 LOK. 6. 

Pozostałe wpisy

Trener medyczny, fizjoterapeuta. Dlaczego to najlepszy wybór?
Rwa kulszowa a jej objawy i leczenie. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Ból stopy po lub w trakcie wysiłku fizycznego. Rehabilitacja Sandomierz.
Choroba Osgood Schlattera a fizjoterapia. Poznaj skuteczne metody leczenia.
Zapalenie kaletki podbarkowej a skuteczne metody fizjoterapii.
Osteofity. Dlaczego powstają i czym tak naprawdę są?
Suche igłowanie. Poznaj jedną z najskuteczniejszych metod fizjoterapii.
Ból głowy, szczęki, a mięsień żwacz. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Floss Banding. Poznaj kolejną, skuteczną technikę z zakresu fizjoterapii.
Shin Splints czyli ból przedniej części łydki. Poznaj skuteczną fizjoterapię.
Fizjoterapia Sandomierz. Gabinet prywatnej fizjoterapii w Sandomierzu.
Prywatna rehabilitacja Tarnobrzeg, Sandomierz, Stalowa Wola i okolice.
Mięśnie podpotyliczne. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Kinesiotaping, rehabilitacja Sandomierz. Poznaj kolejną, skuteczną formę fizjoterapii.
Ból szyi, ból karku, ból ramion. Rehabilitacja Sandomierz.
Wady postawy a ćwiczenia. Prywatna rehabilitacja Sandomierz.
Masaż jako rozwiązanie wielu problemów. Rehabilitacja Sandomierz, Stalowa Wola, Tarnobrzeg.
Rehabilitacja Tarnobrzeg. Kiedy Twoje ciało potrzebuje masażu?
Ból kolana a boczne przyparcie rzepki. Objawy, przyczyny, leczenie. Rehabilitacja Sandomierz.
Terapia wisceralna a jej wpływ na odporność. Dowiedz się w jaki sposób pomoże Ci fizjoterapia.
Rehabilitacja Sandomierz. Zapalenie gęsiej stopki czyli ból przyśrodkowej części stawu kolanowego.