Zapalenie kaletki podbarkowej a skuteczne metody fizjoterapii.

Kaletka podbarkowa jak sama nazwa sugeruje znajduje się tuż pod wyrostkiem barkowym łopatki a dokładniej pomiędzy wyrostkiem barkowym łopatki a głową kości ramiennej. Jaką funkcje pełni kaletka podbarkowa a dokładniej kaletka maziowa? Kaletka maziowa jest to „poduszka”, „worek” zbudowany z tkanki łącznej położony w bardzo bliskim sąsiedztwie ze stawem wytwarzający maź stawową.

Kaletka maziowa pełni kilka istotnych funkcji. Z racji położenia tuż przy danym stawem jest w bliskim kontakcie z przyczepami mięśni. Kaletka zmniejsza zatem siły tarcia między mięśniem a podłożem w trakcie skurczu mięśni. Dodatkowo kaletka maziowa ułatwia ślizg struktur względem siebie. Wynika to z jej gładkiej i wilgotnej powierzchni. Dodatkową funkcją kaletki maziowej jest uzupełnienie torebki stawowej.

JAKIE SĄ OBJAWY ZAPALENIA KALETKI PODBARKOWEJ?

Objawy to przede wszystkim ból. Zapalenie kaletki podbarkowej w stanie ostrym będzie dodatkowo objawiać się ograniczeniem ruchomości, podwyższeniem temperatury skóry w okolicy stawu ramiennego a także możliwe jest delikatne zaczerwienienie objętej zmianami okolicy. Podobne zmiany będą widoczne w sytuacji występowania stanu przewlekłego i z reguły z takim stanem będziemy mieć do czynienia. Często wyleczenie zapalenia kaletki podbarkowej wymaga czasu.

Ból w przypadku stanu zapalnego będzie zlokalizowany zaraz pod wyrostkiem barkowym łopatki czyli na środku ramienia. Będzie występował przede wszystkim w sytuacjach gdy ręka będzie pracowała poniżej i  powyżej kąta 90 stopni czy to zgięcia czy odwiedzenia. Dodatkowo objawy bólowe będzie nasilać wykonywanie rotacji wewnętrznej i ruch obwodzenia lub pozycja podporu czy też spania na bolesnej stronie.

Zapalenie kaletki podbarkowej często jest efektem wykonywania danej czynności lub dyscypliny sportowej zwłaszcza takiej w której pojawia się ruch rzucania. Intensywnie używane ramię w pewnym momencie może odmówić posłuszeństwa czego efektem będzie pojawienie się bólu oraz stanu zapalnego.

PRZYCZYNY ZAPALENIA KALETKI PODBARKOWEJ?

Tak jak wcześniej wspomniałem kaletka podbarkowa jest położona w newralgicznym miejscu a sam staw ramienny jest bardzo podatny na tego typu zmiany. Kaletka znajduje się tuż pod wyrostkiem barkowym łopatki i tuż nad głową kości ramiennej. Biorąc pod uwagę te dwie struktury a dokładniej wyrostek barkowy łopatki i głowę kości ramiennej łatwo dojść do wniosku że przestrzeń między nimi nie jest zbyt duża. Ta przestrzeń wypełniona jest dodatkowo innymi strukturami. Jakimi dokładnie?

W sytuacji gdy dochodzi do zmniejszenia przestrzeni pod wyrostkiem barkowym mówimy o zjawisku „outlet impingement„. Co to dokładnie oznacza? W tej sytuacji dochodzi do zwężenia  przestrzeni dla mięśnia nadgrzebieniowego. Bardzo istotnego mięśnia wchodzącego w skład grupy stożka rotatorów. Sam nadgrzebieniowy jest inicjatorem ruchu odwiedzenia ramienia. Wykonuje pierwsze 15 stopni tego ruchu. Z tego też względu często ulega uszkodzeniu jak i ma wpływ na „kondycję” kaletki podbarkowej.

Ból tej samej okolicy a dokładniej okolicy wyrostka barkowego łopatki może mieć inną przyczynę. W sytuacji gdy przestrzeń między wyrostkiem barkowym łopatki a głową kości ramiennej jest prawidłowa mówimy o zjawisku ” nonoutlet impingment„. W tym przypadku tak jak wcześniej wspomniałem przestrzeń jest prawidłowa ale ból może powodować niewłaściwa budowa guzka większego oraz mniejszego kości ramiennej, zmiany kaletki podbarkowej w tym jej pogrubienie lub niewłaściwa praca łopatki i całej obręczy ramiennej.

ZAPALENIE KALETKI PODBARKOWEJ. PROGRAM REHABILITACJI.

Przed przystąpieniem do samej rehabilitacji należy przeprowadzić odpowiednie testy prowokacyjne. Dodatkowo samym badaniem będzie obserwacja pacjenta. Jego sposób lokomocji jak i sposób wykonywania podstawowych ruchów zachodzących w stawie ramiennym, barkowo-obojczykowym, mostkowo-obojczykowym. Należy również zwrócić uwagę na pracę łopatki, odcinek szyjny oraz piersiowy kręgosłupa a także na pracę często pomijanych stawów skroniowo – żuchwowych.

Jak rozpoznać outlet impingement oraz nonoutlet impingment. Diagnozowanie stawu ramiennego bez użycia USG momentami może być problematyczne. Biorąc pod uwagę skomplikowaną budowę stawu ramiennego jak i całej obręczy ramiennej nie możemy w 100% stwierdzić przyczyny zwłaszcza że zapalenie kaletki podbarkowej to WYNIK, EFEKT nieprawidłowej pracy często też struktur położonych w innym segmencie naszego ciała.

Wracając do rozpoznania fizjoterapeuta wykonuje przede wszystkim testy. Warto w pierwsze kolejności zbadać zakresy ruchomości czynnej oraz biernej. Czynnej czyli takiej którą wykonuje pacjent oraz biernej czyli takiej którą za pacjenta wykonuje fizjoterapeuta trzymają k. górną w swoich rękach. Już w trakcie tego prostego testu możemy wyciągnąć pewne wnioski.

W przypadku pojawienia się bólu w ruchach czynnych przez pacjenta możemy przypuszczać że napięcie tkanek położonych w obrębie stawu ramiennego powoduje ból lub ucisk. W momencie gdy wykonamy ruch bierny i objawy bólowe znikną mamy niejako potwierdzenie teorii outlet impingment gdy jednak w ruchu biernym dalej czujemy ograniczenie ze strony stawu pacjenta i ból możemy przypuszczać że występuje zjawisko nonoutlet impingment.

Jakie jeszcze testy należy wykonać? Do podstawowych testów zalicza się test Neera, test Yocum oraz test Hawkinsa. Są to testy rotacyjno – prowokacyjne mające na celu dodatkowo zmniejszyć przestrzeń podbarkową. Gdy w trakcie testu pacjent zgłasza wzmożenie uczucia bólu najprawdopodobniej mamy do czynienia ze stanem zapalnym kaletki podbarkowej.

Program rehabilitacji będzie polegał na odzyskaniu, zwiększeniu przestrzeni podbarkowej a także na rozluźnieniu oraz przywróceniu funkcji osłabionych struktur. W przypadku zapalenia kaletki podbarkowej dobrą metodą terapeutyczną jest terapia miodem, pinopresura, wykorzystanie aplikatora wieloigłowego, masaż czy suche igłowanie. Dodatkowo bardzo istotnym elementem terapii jest dobranie odpowiednich ćwiczeń dla pacjenta.

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ I UMÓW SWOJĄ WIZYTĘ JUŻ DZIŚ. GABINET PRYWATNEJ FIZJOTERAPII SANDOMIERZ UL. WOJSKA POLSKIEGO 12 LOK. 6.

Pozostałe wpisy

Trener medyczny, fizjoterapeuta. Dlaczego to najlepszy wybór?
Rwa kulszowa a jej objawy i leczenie. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Ból stopy po lub w trakcie wysiłku fizycznego. Rehabilitacja Sandomierz.
Choroba Osgood Schlattera a fizjoterapia. Poznaj skuteczne metody leczenia.
Zapalenie kaletki podbarkowej a skuteczne metody fizjoterapii.
Osteofity. Dlaczego powstają i czym tak naprawdę są?
Suche igłowanie. Poznaj jedną z najskuteczniejszych metod fizjoterapii.
Ból głowy, szczęki, a mięsień żwacz. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Floss Banding. Poznaj kolejną, skuteczną technikę z zakresu fizjoterapii.
Shin Splints czyli ból przedniej części łydki. Poznaj skuteczną fizjoterapię.
Fizjoterapia Sandomierz. Gabinet prywatnej fizjoterapii w Sandomierzu.
Prywatna rehabilitacja Tarnobrzeg, Sandomierz, Stalowa Wola i okolice.
Mięśnie podpotyliczne. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Kinesiotaping, rehabilitacja Sandomierz. Poznaj kolejną, skuteczną formę fizjoterapii.
Ból szyi, ból karku, ból ramion. Rehabilitacja Sandomierz.
Wady postawy a ćwiczenia. Prywatna rehabilitacja Sandomierz.
Masaż jako rozwiązanie wielu problemów. Rehabilitacja Sandomierz, Stalowa Wola, Tarnobrzeg.
Rehabilitacja Tarnobrzeg. Kiedy Twoje ciało potrzebuje masażu?
Ból kolana a boczne przyparcie rzepki. Objawy, przyczyny, leczenie. Rehabilitacja Sandomierz.
Terapia wisceralna a jej wpływ na odporność. Dowiedz się w jaki sposób pomoże Ci fizjoterapia.
Rehabilitacja Sandomierz. Zapalenie gęsiej stopki czyli ból przyśrodkowej części stawu kolanowego.