Rehabilitacja Sandomierz. Zapalenie gęsiej stopki czyli ból przyśrodkowej części stawu kolanowego.

CZYM JEST ZAPALENIE GĘSIEJ STOPKI? REHABILITACJA SANDOMIERZ.

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie czym jest gęsia stopka? Gęsia stopka/stopa to połączenie/wspólny przyczep czy też „zakończenie” trzech mięśni. Jakby nie patrzeć bardzo istotonych mięśni biorąc pod uwage ich wpływ na pracę stawu kolanowego. Jest to m. Krawiecki, m. Półścięgnisty oraz m. Smukły. Gęsia stopka znajduje się po stronie przyśrodkowej k. Dolnej zaraz pod stawem kolanowym. Przyczepia się zatem do k. Piszczelowej oraz łączy się z powięzią goleni. 

Zatrzymajmy się na chwilę przy trzech wcześniej wymienionych przeze mnie mięśniach. Krawieckim, półścięgnistym oraz smukłym. Jakie są ich funkcje? Biorąc pod uwagę lokalizację gęsiej stopki można wywnioskować że mają olbrzymi wpływ na pracę stawu kolanowego jak i jego kondycję. Przede wszystkim na przedział przednio-przyśrodkowy. 

ANATOMIA KRAWIECKIEGO, PÓŁŚCIĘGNISTEGO ORAZ SMUKŁEGO.

Mięsień krawiecki należacy do przedniej grupy mięśni uda jest mięśniem bardzo długim w swoim przebiegu. Jest to najdłuższy mięsień w ciele człowieka. Przyczepia sie do kolca biodrowego przedniego górnego, początkowo przebiega po przedniej stronie uda po czym schodzi przyśordkowo w stronę głowy przyśrodkowej m. Czworogłowego uda. Czynnościowo zgina staw biodrowy oraz kolanowy. Dodatkowo odwodzi oraz rotuje zewnętrznie udo. 

Mięsień półścięgnisty. Mięsień należący do grupy kulszowo-goleniowej czyli tylnej powierzchni uda. Jego podstawową funkcją jest zatem zginanie stawu kolanowe, przywiedzenie w stawie biodrowym a także rotacja wewnętrzna stawu biodrowego.

Mięsień smukły. Mięsień znajdujący się po przyśrodkowej części uda. Jak dwa wcześniej wymienione mięśnie tworzy gęsią stopkę. Przyczepia się do kości łonowej kończąc gęsia stopką. Czynnościowo wykonuje ruch przywodzenia w stawie biodrowym natomiast w stawie kolanowym pełni funkcję zginacza. Bierze również udział w wyproście stawu biodrowego jak i jego rotacji zewnętrznej.

PRZYCZYNY ZAPALENIA GĘSIEJ STOPKI. DLACZEGO BOLI CIĘ OKOLICA KOLANA? FIZJOTERAPIA SANDOMIERZ.

Przyczyny zapalenia gęsiej stopki nie są do końca znane. Istnieje jednak kilka czynników które można przypisać tej kontuzji. Oczywiście jest to przeciążenie głównie występujące u biegaczy lub u sportowców którzy wykonują wiele czynności dynamicznych k. dolną. Kolejny czynnik to koślawe ustawienie stawów kolanowych. Niestety w wyniku koślawego ustawienia kolan dochodzi do mocnego osłabienia przedziału przednio-przyśrodkowego stawu kolanowego. Następnie warto wspomnieć o zbyt dużym obciążeniu treningowym oraz o błędach treningowych. One też w znacznym stopniu mogą przyczynić się do pojawienia się zapalenia gęsiej stopki.

Siedzący tryb życia, pracy to kolejny czynnik który funkcjonalnie skraca mięśnie. Przede wszystkim te które pełnią funkcję zginacza stawu kolanowego. W przypadku gęsiej stopki są to wszystkie wyżej wymienione mięśnie. Ich brak elastyczności, rozciągnięcia będzie mógł przyczyniać się do występowania stanu zapalnego.

ZAPALENIE GĘSIEJ STOPKI. OBJAWY. 

Do typowych objawów zapalenia gęsiej stopki będzie zaliczać ból kolana po stronie przyśrodkowej. Dokładniej mówiąc około 3-5 cm poniżej szpary stawu kolanowego. Ból może być „rozlany” lub typowo punktowy. Kolejnym objawem będzie ograniczenia zakresu ruchomości stawu kolanowego. Zarówno zgięcia jak i wyprostu. Kolejny objaw to typowe „sygnały” stanu zapalnego. Szczególnie w fazie ostrej czyli: podwyższona ciepłota skóry okolicy gęsiej stopki oraz często zaczerwienienie.

JAK LECZYĆ BÓL KOLANA W WYNIKU ZAPALENIA GĘSIEJ STOPKI? SKORZYSTAJ Z PRYWATNEJ REHABILITACJI!

Przede wszystkim eliminacja bólu. Rozsądnym rozwiązaniem będzie konsultacja/wizyta u fizjoterapeuty. Kolejne rozwiązanie to poprawa elastyczności nadmiernie napiętych mięśni. W wyniku ich skrócenia często dochodzi do kontuzji. Kolejną rzeczą do sprawdzenia będzie technika wykonywanych ćwiczeń np.: na siłowni lub technika biegu.

Podsumowując: zapalenie gęsiej stopki to kontuzja która wymaga naszej szybkiej interwencji. zwłaszcza jeśli jesteśmy aktywni sportowo i nie chcemy robić przerw treningowych. Współpraca z fizjoterapeutą jak i trenerem personalnym będzie najlepszym rozwiązaniem.

 

Pozostałe wpisy

Trener medyczny, fizjoterapeuta. Dlaczego to najlepszy wybór?
Rwa kulszowa a jej objawy i leczenie. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Ból stopy po lub w trakcie wysiłku fizycznego. Rehabilitacja Sandomierz.
Choroba Osgood Schlattera a fizjoterapia. Poznaj skuteczne metody leczenia.
Zapalenie kaletki podbarkowej a skuteczne metody fizjoterapii.
Osteofity. Dlaczego powstają i czym tak naprawdę są?
Suche igłowanie. Poznaj jedną z najskuteczniejszych metod fizjoterapii.
Ból głowy, szczęki, a mięsień żwacz. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Floss Banding. Poznaj kolejną, skuteczną technikę z zakresu fizjoterapii.
Shin Splints czyli ból przedniej części łydki. Poznaj skuteczną fizjoterapię.
Fizjoterapia Sandomierz. Gabinet prywatnej fizjoterapii w Sandomierzu.
Prywatna rehabilitacja Tarnobrzeg, Sandomierz, Stalowa Wola i okolice.
Mięśnie podpotyliczne. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Kinesiotaping, rehabilitacja Sandomierz. Poznaj kolejną, skuteczną formę fizjoterapii.
Ból szyi, ból karku, ból ramion. Rehabilitacja Sandomierz.
Wady postawy a ćwiczenia. Prywatna rehabilitacja Sandomierz.
Masaż jako rozwiązanie wielu problemów. Rehabilitacja Sandomierz, Stalowa Wola, Tarnobrzeg.
Rehabilitacja Tarnobrzeg. Kiedy Twoje ciało potrzebuje masażu?
Ból kolana a boczne przyparcie rzepki. Objawy, przyczyny, leczenie. Rehabilitacja Sandomierz.
Terapia wisceralna a jej wpływ na odporność. Dowiedz się w jaki sposób pomoże Ci fizjoterapia.
Rehabilitacja Sandomierz. Zapalenie gęsiej stopki czyli ból przyśrodkowej części stawu kolanowego.