Ból kolana a boczne przyparcie rzepki. Objawy, przyczyny, leczenie. Rehabilitacja Sandomierz.

BÓL KOLANA. CZYM JEST BOCZNE PRZYPARCIE RZEPKI? 

Ból kolana z powodu bocznego przyparcia rzepki to dość popularna przypadłość. Zarówno wśród osób aktywnych fizycznie jak i tych ktore ze sportem nie mają styczności na codzień. Z powodu niewłaściwej pracy rzepki a dokładniej „toru” po jakim ślizga się wcześniej wspomniana rzepka dochodzi do pojawienia się objawów bólowych oraz dyskomfortu. Zmiany dotyczą również napięcia mięsnia czworogłowego uda. Mięsień składajacy się z czterech jak sama nazwa sugeruje głów przyjmuje niewłaściwe a może lepszym stwierdzeniem bedzie nierówne napięcie. To napięcie dotyczy strony przyśrodkowej oraz bocznej. Dysbalnas napięciowy to jedna z głównych przyczyn bocznego przyparcia rzepki.

BÓL KOLAN Z POWODU NIEWŁAŚCIWEJ PRACY RZEPKI?

Tak. Połączenie rzepkowo-udowe tworzy powierzchnia stawowa rzepki oraz powierzchnia stawowa dalszego końca kości udowej. W trakcie ruchu zgięcia oraz wyprostu stawu kolanowego kontakt powierzchni stawowej rzepki zmienia się. 

Dowiedz się jak pracuje rzepka w zależności od kąta zgięcia stawu kolanowego.

BIOMECHANIKA KOLANA

Ten ruch powinien być „poprowadzony” właściwym torem. Co nalezy przez to rozumieć? Musimy uwzględnić tutaj część boczną oraz przyśrodkową kości udowej. Dokładniej kłykcie. W prawidłowych, niezahwianych warunkach pracy rzepki przylega ona w takim samym stopniu do części przyśrodkowej jak i bocznej. 

W sytuacji gdy głowa boczna mięśnia czworogłowego uda jest zbyt napięta, rzepka zostaje mocniej „dociskana” do strony bocznej. Dochodzi do pojawienia się objawów bólowych oraz dyskomfortu. Boczne przyparcie rzepki bardzo często jest wynikiem między innymi kolan koślawych. 

Po prawej stronie kolano wpadające w koślawe ustawienie.

GDZIE BĘDZIE POJAWIAŁ SIĘ BÓL?

Ból pojawiać się będzie w przednio-bocznej części stawu kolanowego.Niektóre osoby opisując ból mówą: „Boli z przodu”„Czuję ból jakby pod rzepką”„Czuję ból z boku kolana i jak kucam”. Opisów objawów bólowych jest kilka. Ból kolan w związku z bocznym przyparciem rzepki może być ciągły lub nasilać się w trakcie wysiłku. Możliwe jest że największe objawy bólowe będą występować przy kącie zgięcia stawu kolanowego w zakresach od 60 do 90 stopni.

JAK SPRAWDZIĆ CZY MAM BOCZNE PRZYPARCIE RZEPKI?

Dla doświadczonego FIZJOTERAPEUTY, TRENERA PERSONALNEGO diagnoza bocznego przyparcia rzepki nie stanowi najmniejszego problemu. 

Przedstawię Ci kilka sposobów diagnozowania bocznego przyparcia rzepki. 

  • Pierwszym, prostym testem potwierdzającym boczne przyparcie rzepki będzie wykonanie przysiadu oraz obserwacja rzepki w trakcie ćwiczenia.
  • Drugim, prostym testem będzie wykonanie wyprostu stawu kolanowego w pozycji siedzącej. Ze swobodnie zwisającymi podudziami wykonaj ruch wyprostu kolan. Obserwuj swoją rzepkę a dokładniej jej tor prowadzenia. 
  • Trzecim testem będzie test palpacyjny. W pozycji siedzącej z rozluźnionymi mięśniami czworogłowymi sprawdz ruchomość rzepki. Porównaj ze soba strony i wyciągnij wnioski. 

BÓL KOLANA POCZĄTKIEM POWAŻNYCH ZMIAN.

Nie stawiaj swoich wyników ponad zdrowie! To po pierwsze i najważniejsze. Jeśli jesteś sportowcem i chcesz cieszyć się z treningów nie bagatelizuj problemów bólowych kolan. Boczne przyparcie rzepki może być początkiem poważnych zmian takich jak chondromalacja rzepki którą opisze dokładniej w kolejnym artykule poświęconym tematyce stawu kolanowego. Boczne przyparcie rzepki może prowadzić do zmian degeneracyjnych stawu kolanowego. Długotrwały dysbalans napięciowy spowoduje kompensacje w innych rejonach ciała. Przez ból kolan może zacząć boleć nas stopa, biodro a nawet kręgosłup.

CO ROBIĆ GDY MAM ZDIAGNOZOWANE BOCZNE PRZYPARCIE RZEPKI?

Po wykonaniu wcześniej zaproponowanych przeze mnie testów warto przejść do działań mających na celu usunięcie bólu oraz wyrównanie napięcia mięśniowego. Jeśli już wiesz jaką ruchomość mają Twoje rzepki zacznij działać. Dziś zajmijmy się tylko m. czworogłowym. Oczywiście w przypadku bocznego przyparcia rzepki należy brać tez pow uwagę mięśnie pośladkowe, naprężacz powięzi szerokiej oraz grupę przywodzicieli. Jakie zatem działa w walce z bólem wywołanym bocznym przyparciem rzepki?

  • Trenuj mięśnie nóg w odciążeniu! Idealnym rozwiązaniem w tym celu będzie użycie pasków TRX. W zależności od potrzeb pochyl się mniej lub bardziej w celu odciążenia bolącego kolana. Mimo wszystko staraj się pracować w pełnych zakresach ruchomości.

  • Kolejną istotną kwestią jest przeanalizowanie wzorca przysiadu/wstawania-siadania. Już w trakcie codziennego funkcjonowania (siadanie-wstawanie z krzesła) zacznij kontrolować swoje kolana. Oczywiście w trakcie dnia nie wykonujemy tak głębokiego przysiadu jak w trakcie treningu ale to właśnie złe nawyki powodują powstawanie kontuzji.

  • Koniecznie zwróć uwagę na centralizację rzepki w trakcie wykonywania ćwiczeń na nogi. Wykroki, przysiady. Te ćwiczenia musisz mieć ciągle pod kontrolą. Nie pozwalaj na to by Twój staw kolanowy uciekał w stronę przyśrodkową w trakcie ruchu zgięcia. Oczywiście nieprawidłowe ustawienie będzie miało też negatywny wpływ na stopę oraz biodro.

  • Na koniec warto byś wykorzystał/ła akcesoria treningowe takie jak rollery. W przypadku rolowania m. czworogłowego uda zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo rzepki. Co należy przez to rozumieć. Roluj udo od biodra i zatrzymuj roller około 3-5 cm na rzepką (jeśli rolujesz cz. środkową). Twoim priorytetem w przypadku bocznego przyparcia rzepki powinno być rolowanie głowy bocznej oraz pasma biodrowo-piszczelowego.

  • Rolowanie wykonuj w miarę możliwości systematycznie. Czyli? Tutaj znowu idealna odpowiedzią będzie „to zależy” niemniej jednak wg. mnie idealnym rozwiązaniem będzie rolowanie dwa razy w tygodniu. Pamiętaj że po dobre sesji rolowania musisz przystąpić do reedukacji wzorców ruchowych. W momencie gdy poczujesz „luz” w nadmiernie napiętych strukturach utrwal odpowiednią technikę. Zacznij przyzwyczajać swój aparat ruchu do nowego, prawidłowego ruchu.

Pozostałe wpisy

Trener medyczny, fizjoterapeuta. Dlaczego to najlepszy wybór?
Rwa kulszowa a jej objawy i leczenie. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Ból stopy po lub w trakcie wysiłku fizycznego. Rehabilitacja Sandomierz.
Choroba Osgood Schlattera a fizjoterapia. Poznaj skuteczne metody leczenia.
Zapalenie kaletki podbarkowej a skuteczne metody fizjoterapii.
Osteofity. Dlaczego powstają i czym tak naprawdę są?
Suche igłowanie. Poznaj jedną z najskuteczniejszych metod fizjoterapii.
Ból głowy, szczęki, a mięsień żwacz. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Floss Banding. Poznaj kolejną, skuteczną technikę z zakresu fizjoterapii.
Shin Splints czyli ból przedniej części łydki. Poznaj skuteczną fizjoterapię.
Fizjoterapia Sandomierz. Gabinet prywatnej fizjoterapii w Sandomierzu.
Prywatna rehabilitacja Tarnobrzeg, Sandomierz, Stalowa Wola i okolice.
Mięśnie podpotyliczne. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Kinesiotaping, rehabilitacja Sandomierz. Poznaj kolejną, skuteczną formę fizjoterapii.
Ból szyi, ból karku, ból ramion. Rehabilitacja Sandomierz.
Wady postawy a ćwiczenia. Prywatna rehabilitacja Sandomierz.
Masaż jako rozwiązanie wielu problemów. Rehabilitacja Sandomierz, Stalowa Wola, Tarnobrzeg.
Rehabilitacja Tarnobrzeg. Kiedy Twoje ciało potrzebuje masażu?
Ból kolana a boczne przyparcie rzepki. Objawy, przyczyny, leczenie. Rehabilitacja Sandomierz.
Terapia wisceralna a jej wpływ na odporność. Dowiedz się w jaki sposób pomoże Ci fizjoterapia.
Rehabilitacja Sandomierz. Zapalenie gęsiej stopki czyli ból przyśrodkowej części stawu kolanowego.