BÓL KOLANA. CZYM JEST BOCZNE PRZYPARCIE RZEPKI?
Ból kolana z powodu bocznego przyparcia rzepki to dość popularna przypadłość. Zarówno wśród osób aktywnych fizycznie jak i tych ktore ze sportem nie mają styczności na codzień. Z powodu niewłaściwej pracy rzepki a dokładniej „toru” po jakim ślizga się wcześniej wspomniana rzepka dochodzi do pojawienia się objawów bólowych oraz dyskomfortu. Zmiany dotyczą również napięcia mięsnia czworogłowego uda. Mięsień składajacy się z czterech jak sama nazwa sugeruje głów przyjmuje niewłaściwe a może lepszym stwierdzeniem bedzie nierówne napięcie. To napięcie dotyczy strony przyśrodkowej oraz bocznej. Dysbalnas napięciowy to jedna z głównych przyczyn bocznego przyparcia rzepki.
BÓL KOLAN Z POWODU NIEWŁAŚCIWEJ PRACY RZEPKI?
Tak. Połączenie rzepkowo-udowe tworzy powierzchnia stawowa rzepki oraz powierzchnia stawowa dalszego końca kości udowej. W trakcie ruchu zgięcia oraz wyprostu stawu kolanowego kontakt powierzchni stawowej rzepki zmienia się.
Dowiedz się jak pracuje rzepka w zależności od kąta zgięcia stawu kolanowego.
Ten ruch powinien być „poprowadzony” właściwym torem. Co nalezy przez to rozumieć? Musimy uwzględnić tutaj część boczną oraz przyśrodkową kości udowej. Dokładniej kłykcie. W prawidłowych, niezahwianych warunkach pracy rzepki przylega ona w takim samym stopniu do części przyśrodkowej jak i bocznej.
W sytuacji gdy głowa boczna mięśnia czworogłowego uda jest zbyt napięta, rzepka zostaje mocniej „dociskana” do strony bocznej. Dochodzi do pojawienia się objawów bólowych oraz dyskomfortu. Boczne przyparcie rzepki bardzo często jest wynikiem między innymi kolan koślawych.
Po prawej stronie kolano wpadające w koślawe ustawienie.
GDZIE BĘDZIE POJAWIAŁ SIĘ BÓL?
Ból pojawiać się będzie w przednio-bocznej części stawu kolanowego.Niektóre osoby opisując ból mówą: „Boli z przodu”, „Czuję ból jakby pod rzepką”, „Czuję ból z boku kolana i jak kucam”. Opisów objawów bólowych jest kilka. Ból kolan w związku z bocznym przyparciem rzepki może być ciągły lub nasilać się w trakcie wysiłku. Możliwe jest że największe objawy bólowe będą występować przy kącie zgięcia stawu kolanowego w zakresach od 60 do 90 stopni.
JAK SPRAWDZIĆ CZY MAM BOCZNE PRZYPARCIE RZEPKI?
Dla doświadczonego FIZJOTERAPEUTY, TRENERA PERSONALNEGO diagnoza bocznego przyparcia rzepki nie stanowi najmniejszego problemu.
Przedstawię Ci kilka sposobów diagnozowania bocznego przyparcia rzepki.
BÓL KOLANA POCZĄTKIEM POWAŻNYCH ZMIAN.
Nie stawiaj swoich wyników ponad zdrowie! To po pierwsze i najważniejsze. Jeśli jesteś sportowcem i chcesz cieszyć się z treningów nie bagatelizuj problemów bólowych kolan. Boczne przyparcie rzepki może być początkiem poważnych zmian takich jak chondromalacja rzepki którą opisze dokładniej w kolejnym artykule poświęconym tematyce stawu kolanowego. Boczne przyparcie rzepki może prowadzić do zmian degeneracyjnych stawu kolanowego. Długotrwały dysbalans napięciowy spowoduje kompensacje w innych rejonach ciała. Przez ból kolan może zacząć boleć nas stopa, biodro a nawet kręgosłup.
CO ROBIĆ GDY MAM ZDIAGNOZOWANE BOCZNE PRZYPARCIE RZEPKI?
Po wykonaniu wcześniej zaproponowanych przeze mnie testów warto przejść do działań mających na celu usunięcie bólu oraz wyrównanie napięcia mięśniowego. Jeśli już wiesz jaką ruchomość mają Twoje rzepki zacznij działać. Dziś zajmijmy się tylko m. czworogłowym. Oczywiście w przypadku bocznego przyparcia rzepki należy brać tez pow uwagę mięśnie pośladkowe, naprężacz powięzi szerokiej oraz grupę przywodzicieli. Jakie zatem działa w walce z bólem wywołanym bocznym przyparciem rzepki?