Ból głowy, szczęki, a mięsień żwacz. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.

Ból głowy to bardzo często wynik nadmiernie napiętych mięśni twarzoczaszki. W dzisiejszym artykule poruszę temat jednego z najpopularniejszych mięśni twarzy a mianowicie mięśnia żwacza. Jest to bardzo silny, parzysty mięsień leżący po obu stronach głowy. Jeśli chodzi o jego palpację jest wyjątkowo prosty do znalezienia. Kładąc palce na kącie żuchwy i delikatnie zaciskając zęby na pewno wyczujemy jego pracę. Trzeba wspomnieć że w przypadku twarzy mężczyzn to właśnie ten mięsień przyczynia się do występowania charakterystycznego, ostrego kształtu twarzy potocznie nazywany „kwadratową szczęką”.

GDZIE DOKŁADNIE PRZYCZEPIA SIĘ MIĘSIEŃ ŻWACZ? 

Na wstępie należy nakreślić że żwacz posiada dwie warstwy. Warstwę powierzchowną oraz głęboką. Warstwa powierzchowna jest to warstwa w której włókna mięśnia przebiegają ukośnie natomiast w warstwie głębokiej włókna przebiegają pionowo. Przyczep początkowy tego mięśnia w przypadku warstwy powierzchownej to dolny brzeg kości jarzmowej (inaczej mówiąc „policzkowej”), przyczep warstwy głebokiej to głównie łuk jarzmowy a także częściowo biegnące włókna mięśniowe do samego krążka stawowego oraz torebki stawowej stawu skroniowo żuchwowego.

Przyczepem końcowym dla obu warstw czyli warstwy powierzchownej oraz głebokiej jest zewnętrzna powierzchnia kąta żuchwy. Nie jest to jednak jedyny przyczep końcowy a dokładniej mówiąc część włókien żwacza biegnie dalej „zawijając” się pod kątem żuchwy. Łączą się w ten sposób z włóknami mięśnia skrzydłowego przyśrodkowego. To bardzo istotna informacja mówiąca o tym że gdy mięsień żwacz jest w nadmiernym napięciu zmienia napięcie innych, istotnych mięśni.

DLACZEGO NADMIERNIE NAPIĘTY ŻWACZ POWODUJE BÓL GŁOWY?

Tak naprawdę nie tylko ból głowy ale także ból zębów, ucha, oczu, szyi oraz karku. Jego nadmierne napięcie może nawet zmienić ustawienie kręgosłupa oraz miednicy! Od razu pojawia się pytanie „jak to możliwe że jeden mięsień może przysporzyć tyle problemów”? Może i bardzo często tak się dzieje. Większość z nas nie zdaje sobie nawet sprawy że objawy bólowe które mu dokuczają są wynikiem nadmiernie napiętych mięśni twarzoczaszki.

Blisko 20 na 100 osób posiada problem związany ze stawem skroniowo żuchwowym i mięśniem żwaczem. Dzieje się tak z kilku powodów. Pierwszy z nich to stres. W sytuacjach stresowych mocno zaciskamy zęby nie zdając sobie nawet sprawy że przez to wprowadzamy nasze żwacze w stan permanentnego napięcia. Drugą przyczyną jest po prostu życie a dokładniej mechanizm żucia. Ciągle pracujący staw czy to w trakcie jedzenia czy w trakcie mówienia napina mięśnie odpowiadające za tę czynność.

Kolejny czynnik wpływający na nadmierne napięcie żwacza i ból głowy to wada zgryzu. Nieleczona wada zgryzu powoduje dysbalans napięciowy. W takiej sytuacji może wystąpić nadmierne napięcie po jednej stronie twarzy prawie wszystkich mięśni nie tylko żwacza a także wcześniej wspomniany ból głowy, ucha, oka czy karku.

ROZLUŹNIJ MIĘŚNIE I POZBĄDŹ SIĘ BÓLU GŁOWY. PO PROSTU SKORZYSTAJ Z FIZJOTERAPII.

Jedno jest pewne i warto o tym wspomnieć! Warto wspomnieć o tym czego nie należy robić w przypadku bólu głowy i mięśni zlokalizowanych w obszarze twarzy. Może dla niektórych zabrzmi to dziwnie ale nie warto brać leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Oczywiście są takie sytuacje gdzie ból jest nie do zniesienia i musimy sięgnąć po leki. Niemniej jednak tabletka nie zlikwiduje problemu!

Po pierwsze zrozum istotne problemu! A jest nią nadmiernie napięty mięsień. Nie sam ból a nadmierne napięcie. Ból to tylko wynik, efekt… Leki w żaden sposób nie wpłyną na jego trwałe rozluźnienie, odpowiednią biomechanikę czy ustawienie stawu skroniowo żuchwowego. Poczujesz jedynie chwilową ulgę. Tak jak wcześniej wspomniałem nadmierne napięcie żwacza wpływa na ustawienie kręgosłupa oraz miednicy a także k. dolnych. W sytuacji „zatuszowania” bólu głowy złe ustawienie innych segmentów ciała pozostaje na stałe w naszym organizmie! Tym samym blokujesz organizmowi możliwość naprawy kompensacji.

SKORZYSTAJ Z FIZJOTERAPII. WYBIERZ NAJLEPSZE ROZWIĄZANIE!

Jakie jest najlepsze wyjście z sytuacji? Bez wątpienia fizjoterapia! Dlaczego? Ponieważ wywiad fizjoterapeutyczny jest jednym z najdokładniejszych wywiadów medycznych. Dalsza analiza pacjenta również. Fizjoterapeuta jest w stanie ocenić ustawienie stawów skroniowo żuchwowych i z nimi pracować. Jest w stanie określić ustawienie kręgosłupa oraz miednicy a także k. dolnych. Potrafi na stałe pozbyć się problemu nadmiernego napięcia mięśni.

Wyobraź sobie sytuację w której ciągle czujesz ból oczu, ucha czy głowy. Bierzesz leki. Ból na chwilę znika po czym wraca. Tak dzieje się praktycznie zawsze. Dlaczego? Ponieważ nie została na trwałe zlikwidowana przyczyna! Czyli nadmiernie napięte mięśnie i niewłaściwie pracujące stawy.

JEŚLI CIERPISZ Z POWODU BÓLU GŁOWY UMÓW SWOJĄ WIZYTE JUŻ DZIŚ! FIZJOTERAPIA TOMASZ RYMANOWSKI, UL. WOJSKA POLSKIEGO 12 LOK.6, SANDOMIERZ. 

Pozostałe wpisy

Trener medyczny, fizjoterapeuta. Dlaczego to najlepszy wybór?
Rwa kulszowa a jej objawy i leczenie. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Ból stopy po lub w trakcie wysiłku fizycznego. Rehabilitacja Sandomierz.
Choroba Osgood Schlattera a fizjoterapia. Poznaj skuteczne metody leczenia.
Zapalenie kaletki podbarkowej a skuteczne metody fizjoterapii.
Osteofity. Dlaczego powstają i czym tak naprawdę są?
Suche igłowanie. Poznaj jedną z najskuteczniejszych metod fizjoterapii.
Ból głowy, szczęki, a mięsień żwacz. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Floss Banding. Poznaj kolejną, skuteczną technikę z zakresu fizjoterapii.
Shin Splints czyli ból przedniej części łydki. Poznaj skuteczną fizjoterapię.
Fizjoterapia Sandomierz. Gabinet prywatnej fizjoterapii w Sandomierzu.
Prywatna rehabilitacja Tarnobrzeg, Sandomierz, Stalowa Wola i okolice.
Mięśnie podpotyliczne. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Kinesiotaping, rehabilitacja Sandomierz. Poznaj kolejną, skuteczną formę fizjoterapii.
Ból szyi, ból karku, ból ramion. Rehabilitacja Sandomierz.
Wady postawy a ćwiczenia. Prywatna rehabilitacja Sandomierz.
Masaż jako rozwiązanie wielu problemów. Rehabilitacja Sandomierz, Stalowa Wola, Tarnobrzeg.
Rehabilitacja Tarnobrzeg. Kiedy Twoje ciało potrzebuje masażu?
Ból kolana a boczne przyparcie rzepki. Objawy, przyczyny, leczenie. Rehabilitacja Sandomierz.
Terapia wisceralna a jej wpływ na odporność. Dowiedz się w jaki sposób pomoże Ci fizjoterapia.
Rehabilitacja Sandomierz. Zapalenie gęsiej stopki czyli ból przyśrodkowej części stawu kolanowego.