Osteofity. Dlaczego powstają i czym tak naprawdę są?

Osteofity to nic innego jak zmiany kostne a dokładniej narośla kostne często określane „dziobami kostnymi”. Osteofity są zaliczane do zmian patologicznych w obrębie układu kostnego i mogą powstawać latami. Tak naprawdę przybierają różną postać a dokładniej kształt. Może być to kształt zarówno haczyka lub dzioba ewentualnie kolca.

Na pojawienie się osteofitów często pracujemy latami. Dlaczego więc powstają? Powstawanie osteofitów w dużej mierze zależy od tego czy dbamy o swoje zdrowie. Choć ostatecznie nie jest to regułą niemniej jednak warto zadbać o odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Najczęściej osteofity powstają w miejscach największego obciążenia tkanki kostnej. Takimi miejscami jest m.in. kręgosłup, stawy biodrowe oraz stawy kolanowe. Często obciążenie tych struktur jest niewłaściwe lub za duże.

Kolejną przyczyną powstawania osteofitów może być stenoza czyli zwężenie, zacieśnienie kanału kręgowego. Zwężenie kanału kręgowego może w konsekwencji prowadzić do uszkodzenia rdzenia kręgowego. W takiej sytuacji oczywiście należy skontaktować się z fizjoterapeutą w celu podjęcia rehabilitacji.

JAKIE OBJAWY DAJE WYSTĘPOWANIE OSTEOFITÓW.

Jednym z objawów będzie występowanie bólu. Ból może być różnie interpretowany. Część osób będzie czuć ból w trakcie wysiłku fizycznego a część w nocy lub w pozycjach spoczynkowych. Osteofity zlokalizowane w obszarze kręgosłupa będą oczywiście powodować dolegliwości bólowe danego segmentu. Może być to ból odcinka szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego.

Trzeba pamiętać że ból ze strony kręgosłupa może dawać objawy bólowe w innych segmentach naszego ciała. W przypadku odcinka szyjnego dodatkowo może występować ból głowy. W Przypadku odcinka piersiowego ból klatki piersiowej lub żeber. A w przypadku odcinka lędźwiowego ból może być odczuwalny w nodze lub pośladku.

Zmiany w obszarze stawów kolanowych lub stawów biodrowych mogą powodować miejscowe występowanie bólu. Są sytuacje że ból również promieniuje do innych segmentów naszego ciała a także ma wpływ na ruchomość całego łańcucha kinematycznego.

JAK DIAGNOZUJE SIĘ OSTEOFITY?

W pierwszej kolejności oczywiście należy przeprowadzić wywiad z pacjentem. Odpowiednie informacje oraz ich analiza pozwala fizjoterapeucie na dobranie odpowiedniego planu leczenia. Dodatkowym, poprzedzającym badaniem przed wizytą u fizjoterapeuty jest badanie RTG lub rezonans magnetyczny.

NA CZYM POLEGA LECZENIE OSTEOFITÓW?

Wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta. W pierwszej kolejności jest to terapia przeciwbólowa. Fizjoterapeuta koncentruje się na działaniach mających na celu pozbycie się bólu. Często jest to ból miejscowy lub ból promieniujący tak więc dobrym rozwiązaniem jest praca z określonym kwadrantem ciała pacjenta np.: z całą k. górną oraz łopatką i szyją.

Różne metody fizjoterapeutyczne przynoszą bardzo dobre rezultaty. Dodatkowo można wspierać działania z zakresu terapii manualnej metodami z zakresu fizjoterapii. Niemniej jednak należy pamiętać że każdy przypadek się różni a plan leczenia musi zostać dobrany indywidualnie.

Pozostałe wpisy

Trener medyczny, fizjoterapeuta. Dlaczego to najlepszy wybór?
Rwa kulszowa a jej objawy i leczenie. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Ból stopy po lub w trakcie wysiłku fizycznego. Rehabilitacja Sandomierz.
Choroba Osgood Schlattera a fizjoterapia. Poznaj skuteczne metody leczenia.
Zapalenie kaletki podbarkowej a skuteczne metody fizjoterapii.
Osteofity. Dlaczego powstają i czym tak naprawdę są?
Suche igłowanie. Poznaj jedną z najskuteczniejszych metod fizjoterapii.
Ból głowy, szczęki, a mięsień żwacz. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Floss Banding. Poznaj kolejną, skuteczną technikę z zakresu fizjoterapii.
Shin Splints czyli ból przedniej części łydki. Poznaj skuteczną fizjoterapię.
Fizjoterapia Sandomierz. Gabinet prywatnej fizjoterapii w Sandomierzu.
Prywatna rehabilitacja Tarnobrzeg, Sandomierz, Stalowa Wola i okolice.
Mięśnie podpotyliczne. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Kinesiotaping, rehabilitacja Sandomierz. Poznaj kolejną, skuteczną formę fizjoterapii.
Ból szyi, ból karku, ból ramion. Rehabilitacja Sandomierz.
Wady postawy a ćwiczenia. Prywatna rehabilitacja Sandomierz.
Masaż jako rozwiązanie wielu problemów. Rehabilitacja Sandomierz, Stalowa Wola, Tarnobrzeg.
Rehabilitacja Tarnobrzeg. Kiedy Twoje ciało potrzebuje masażu?
Ból kolana a boczne przyparcie rzepki. Objawy, przyczyny, leczenie. Rehabilitacja Sandomierz.
Terapia wisceralna a jej wpływ na odporność. Dowiedz się w jaki sposób pomoże Ci fizjoterapia.
Rehabilitacja Sandomierz. Zapalenie gęsiej stopki czyli ból przyśrodkowej części stawu kolanowego.