Rwa kulszowa a jej objawy i leczenie. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.

Rwa kulszowa a skuteczne metody fizjoterapii w walce z bólem? Każdy z nas przynajmniej raz w swoim życiu odczuwał mocny ból kręgosłupa lędźwiowego. Bardzo często tłumaczymy to sobie przewianiem, złą pozycją w trakcie snu lub efektem ciężkiem pracy zarówno fizycznej jak i statycznej. Często, mimo iż wiemy że to możliwe, nie bierzemy pod uwagę uszkodzenia krążka międzykręgowego.

Warto zatem wiedzieć kiedy mamy do czynienia z bólem stricte mięśniowym a kiedy z rwą kulszową tak by nie bagatelizować objawów bólowych które w konsekwencji mogą negatywnie wpłynąć na naszą sprawność.

Rwa kulszowa to przede wszystkim „ostry” ból w okolicy kręgosłupa lędźwiowego. Bardzo często jest to ból promieniujący do pośladka oraz nogi a dokładniej jej tylnej części czyli mięśni kulszowo-goleniowych oraz łydki. Zdarza się że ból może być odczuwalny również na wysokości stopy. Oczywiście charakterystyczny ból dla rwy kulszowej ma bezpośredni związek z przebiegiem nerwu kulszowego o którym wspomnę w dalszej części artykułu.

Wróćmy jeszcze na chwilę stricte do objawów rwy kulszowej. Wiesz już że charakterystyczny dla rwy kulszowej jest ból kręgosłupa lędźwiowego oraz okolicy pośladka a także k. dolnej. Ból jest „ostry”, bardzo nieprzyjemny, czasem ciągły. Momentami ciężko znaleźć pozycję w której nie będziemy odczuwać bólu. Każdy gwałtowny ruch, zmiana pozycji, śmiech, kichanie, kaszel może powodować nasilanie objawów bólowych.

JAKIE SĄ PRZYCZYNY RWY KULSZOWEJ?

Przyczyny to przede wszystkim zaniedbanie kręgosłupa. Na czym będzie ono polegać? Przede wszystkim na braku ruchu. To właśnie on a właściwie jego brak, brak ruchu jest główną przyczyną powstawania rwy kulszowej. Istnieje powiedzenie że nie da się zrobić większej krzywdy kręgosłupowi niż zafundować mu brak ruchu. Dokładnie tak. Nic tak nie niszczy naszego kręgosłupa jak brak aktywności fizycznej.

Kolejną przyczyną jest praca w właściwie styl pracy który ma bezpośredni związek z brakiem ruchu. Wydawałoby się że destrukcyjnym rodzajem pracy dla kręgosłupa jest praca fizyczna i wiele w tym prawdy. Należy jednak pamiętać że jeszcze większe spustoszenie spowoduje praca siedząca. To w takiej właśnie  pozycji nasz kręgosłup „otrzymuje” największe obciążenie. Ciągłe przeciążanie kręgosłupa w pozycji siedzącej powoduje nakładanie się na siebie mikro urazów które w konsekwencji prowadzą do istotnych, negatywnych zmian zwyrodnieniowych.

Nadwaga. Doskonale wiesz jak się czujesz gdy bierzesz swoje dziecko na ręce lub zakładasz na plecy ciężki plecach. Nawet obciążenie o wartości 5 kg po kilku sekundach lub minutach intensywnie czuć. Teraz wyobraź sobie sytuację że masz 10, 15, 20 lub więcej kilogramów nadwagi. Twoje stawy to „czują” i to bardzo mocno! Każda powierzchnia stawowa oraz krążek międzykręgowy ma określone zdolności przyjmowania kompresji.

Pod wpływem nadmiaru kilogramów dochodzi do zwiększonej kompresji oraz ciśnienia. Przez to Twoje powierzchnie stawowe zużywają się zdecydowanie szybciej. To samo dotyczy krążków międzykręgowych szczególnie odcinka lędźwiowego gdzie kręgosłup przyjmuje największe obciążenie.  Warto zatem zadbać o odpowiednią masę ciała by nasz kręgosłup był jak najdłużej w nienagannej formie.

JAK POWSTAJE RWA KULSZOWA?

Kręgosłup zbudowany jest z kręgów oraz krążków międzykręgowych. Oczywiście to nie wszystko ale nie będziemy poruszać w tym artykule tematu innych struktur związanych z kręgosłupem. Dla zrozumienia powstawania rwy kulszowej wystarczą nam informacje o tym że między każdym trzonem kręgu znajduje się krążek międzykręgowy a dokładniej między dwoma trzonami.

Tak jak widzisz na załączonym obrazku kręgosłup to kręgi i zlokalizowane między nimi krążki międzykręgowe potocznie nazywane „dyskami”. Każdy segment ruchowy kręgosłupa ma określoną ruchomość. Tylko dzięki sumie pracy wielu segmentów nasz kręgosłup „legitymuje” się ruchomością w wielu kierunkach (zgięcie, wyprost, zgięcia boczne, ruchy rotacyjne).

Krążek międzykręgowy to struktura zapewniająca kręgosłupowi m.in. odpowiednią amortyzację oraz ruchomość dlatego też intensywnie pracuje i przez to często ulega uszkodzeniu. Krążek międzykręgowy zbudowany jest z pierścienia włóknistego oraz znajdującego się w środku jądra miażdżystego.

Pierścień włóknisty czyli boczna część krążka międzykręgowego ma swoją tolerancję na odkształcenia oraz działanie mechaniczne.  W środku krążka międzykręgowego znajduje się struktura którą nazywamy jądrem miażdżystym. To właśnie jądro miażdżyste przemieszcza się wewnątrz krążka w różnych kierunkach w zależności od ustawienia kręgosłupa.

W pewnym momencie pod wpływem nadmiernego lub niewłaściwego obciążania kręgosłupa uszkodzeniu ulega pierścień włóknisty. Może być on częściowo lub całkowicie uszkodzony (przerwany). Struktura znajdująca się wewnątrz czyli jądro miażdżyste pod wpływem ruchów kręgosłupa przemieszcza się wypychając nadmiernie pierścień włóknisty lub wydostaje się poza jego brzegi uciskając nerwy.

Takie uszkodzenie krążka międzykręgowego będzie dawać ucisk na nerw kulszowy który znajduje się na wysokości odcinka lędźwiowo-krzyżowego powodując wcześniej wspomniany ból. Nerw kulszowy jest największym nerwem w organizmie człowieka dlatego też obszar bólowy w wyniku uszkodzenia krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym jest tak rozległy.

JAK LECZYĆ RWĘ KULSZOWĄ?

Przede wszystkim warto zapobiegać aniżeli leczyć. Jeśli jednak doszło już do uszkodzenia i cierpimy z powodu rwy kulszowej warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty. Rwa kulszowa to przypadłość z którą warto walczyć za pomocą fizjoterapii oraz zestawu odpowiednich ćwiczeń. Oczywiście w przypadku bardzo ostrego bólu można wspomagać leczenie środkami przeciwbólowymi. Należy jednak pamiętać że nie rozwiążą one sprawy a ich ogólne działanie wcale nie wpływa korzystnie na nasz organizm.

Bardzo dobre efekty leczenia rwy kulszowej obserwuje się po zastosowaniu terapii manualnej, masaży, kinezyterapii, suchego igłowania, pinoterapii oraz innych form fizjoterapii. Dodatkowym, uzupełniającym elementem leczenia rwy kulszowej mogą być zabiegi z zakresu fizykoterapii.

SKORZYSTAJ Z METOD SKUTECZNEJ FIZJOTERAPII W WALCE Z BÓLEM PLECÓW. PRZESTAŃ CIERPIEĆ Z POWODU RWY KULSZOWEJ. FIZJOTERAPIA SANDOMIERZ, UL. WOJSKA POLSKIEGO 12 LOK. 6.

Pozostałe wpisy

Trener medyczny, fizjoterapeuta. Dlaczego to najlepszy wybór?
Rwa kulszowa a jej objawy i leczenie. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Ból stopy po lub w trakcie wysiłku fizycznego. Rehabilitacja Sandomierz.
Choroba Osgood Schlattera a fizjoterapia. Poznaj skuteczne metody leczenia.
Zapalenie kaletki podbarkowej a skuteczne metody fizjoterapii.
Osteofity. Dlaczego powstają i czym tak naprawdę są?
Suche igłowanie. Poznaj jedną z najskuteczniejszych metod fizjoterapii.
Ból głowy, szczęki, a mięsień żwacz. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Floss Banding. Poznaj kolejną, skuteczną technikę z zakresu fizjoterapii.
Shin Splints czyli ból przedniej części łydki. Poznaj skuteczną fizjoterapię.
Fizjoterapia Sandomierz. Gabinet prywatnej fizjoterapii w Sandomierzu.
Prywatna rehabilitacja Tarnobrzeg, Sandomierz, Stalowa Wola i okolice.
Mięśnie podpotyliczne. Skuteczna fizjoterapia Sandomierz.
Kinesiotaping, rehabilitacja Sandomierz. Poznaj kolejną, skuteczną formę fizjoterapii.
Ból szyi, ból karku, ból ramion. Rehabilitacja Sandomierz.
Wady postawy a ćwiczenia. Prywatna rehabilitacja Sandomierz.
Masaż jako rozwiązanie wielu problemów. Rehabilitacja Sandomierz, Stalowa Wola, Tarnobrzeg.
Rehabilitacja Tarnobrzeg. Kiedy Twoje ciało potrzebuje masażu?
Ból kolana a boczne przyparcie rzepki. Objawy, przyczyny, leczenie. Rehabilitacja Sandomierz.
Terapia wisceralna a jej wpływ na odporność. Dowiedz się w jaki sposób pomoże Ci fizjoterapia.
Rehabilitacja Sandomierz. Zapalenie gęsiej stopki czyli ból przyśrodkowej części stawu kolanowego.