Bez wątpienia bolesność stóp po lub w trakcie wysiłku stanowi ograniczenie dla osób aktywnych fizycznie. Z powodu bólu stóp cierpią przede wszystkim osoby zajmujące się bieganiem. W dzisiejszym artykule poruszę dwa przypadki a mianowicie dysfunkcję jaką jest stopa wydrążona oraz stopa płasko koślawa.
ZACZNIJMY OD PRZYCZYN I CZYNNIKÓW WYWOŁUJĄCYCH BÓL STOPY.
W pierwszej kolejności należy zacząć od czynników wywołujących ból. Tradycyjnie będzie ich kilka. Często przyczyna bólu stopy to dysfunkcja innego segmentu naszego ciała np.: zmiany w obszarze stawu kolanowego, biodrowego czy też zmiany w samym kręgosłupie. Ale dziś nie o tym! Nie o kompensacjach których mogą być setki. I tych pierwotnych jak i wtórnych.
Dziś skoncentruje się stricte na stopie a dokładniej jej dwóch, najpopularniejszych dysfunkcjach. Wracając jednak jeszcze na chwilkę do czynników wywołujących ból stopy warto przedstawić te najpopularniejsze i jednocześnie najgroźniejsze dla naszych stóp.
STOPA PŁASKO KOŚLAWA ORAZ STOPA WKLĘSŁA CZYLI DWIE NAJPOPULARNIEJSZE DYSFUNKCJE.
Zacznijmy od stopy płasko koślawej. Przed opisem stopy płasko koślawej muszę wspomnieć o dwóch najistotniejszych łukach stopy. Łuku podłużnym oraz łuku poprzecznym. Stopa płasko koślawa diagnozowana jest w odniesieniu do łuku podłużnego stopy.
Prawidłowo zachowująca się stopa powinna mieć trzy punkty podparcia. I i V głowa kości śródstopia oraz guz piętowy. Tak podparta stopa gwarantuje dobrą lokomocję oraz pracę pozostałych stawów stopy oraz tych wyżej położonych m.in.: staw kolanowy. W przypadku stopy płasko koślawej widzimy zniesienie trzech punktów podporu stopy. Stopa robi się płaska i przylega większa powierzchnią do podłoża.
Stopa zaczyna pracować w sposób nieprawidłowy. Płasko koślawe ustawienie stopy możemy zaobserwować zarówno w sytuacji obciążania stopy jak i bez jej obciążania. W przypadku nacisku ciężaru ciała możemy zaobserwować obniżenie łuku podłużnego stopy. Stopa w momencie „zabrania” obciążenia może wracać do pierwotnego, właściwego kształtu. Mówimy wtedy o stopie płaskiej statycznej.
Ból stopy to jeden z częstych objawów w przypadku ustawienia płasko koślawego. Niewydolne mięśnie, nadmiernie rozciągnięte rozcięgno podeszwowe, nieprawidłowa faza przetaczania stopy. To wszystko nakładając się na siebie powoduje ból. Co zatem robić w przypadku stopy płasko koślawej? Przede wszystkim pracować że „stopą aktywną” czyli przywracać prawidłowe ustawienie łuku podłużnego stopy.
Ból w tym przypadku wywołany jest złożoną niewydolnościom dlatego też nie należy dodatkowo rozluźniać rozcięgna podeszwowego. Trzeba je natomiast wzmacniać w umiejętny sposób.
Pora na stopę wklęsłą. W przypadku stopy wklęsłej również będziemy mieli do czynienia z bólem stopy. Tym razem ból nie jest wynikiem niewydolnego rozcięgna podeszwowego. Wręcz przeciwnie. Jest wynikiem nadmiernie napiętego rozcięgna podeszwowego. Nadmiernie napięte rozcięgno podeszwowe powoduje skrócenie łuku podłużnego stopy.
W przypadku skróconego rozcięgna musimy zastosować zupełnie inny plan niż ten który stosowaliśmy w przypadku stopy płasko koślawej. Stopa wklęsła musi zostać rozluźniona w celu wyrównania napięcia rozcięgna podeszwowego. Często takiemu ustawieniu stopy towarzyszy szpotawe ustawienie kolan oraz przeciążenie bocznej części stopy.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SKUTECZNYCH METODACH FIZJOTERAPII W WALCE Z BÓLEM STÓP. SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNA JUŻ DZIŚ! FIZJOTERAPIA TOMASZ RYMANOWSKI UL. WOJSKA POLSKIEGO 12 LOK. 6, SANDOMIERZ.